ما میدانیم به چه چیزی فکر می کنید. چه اشتباهی ممکن است هنگام دوش گرفتن انجام دهیم در حالی که فقط با شامپو و صابون بدنمان را تمیز کرده و با آب می شوییم و این فرآیند را تکرار می کنیم؟ شما فقط به تمییز شدن پوستتان فکر می کنید. درحالیکه اشتباهاتی می تواند اثرات بدی بر پوست شما بگذارد.

۱- آب را خیلی داغ می کنید یا خیلی طولش می دهید.

hot-shower-1-300x300

هیچ چیز مثل یک دوش داغ و طولانی در یک روز سرد یا پس از تمرین شدید در باشگاه نمیچسبه!!!

اما آب داغ برای پوستتان مضر است. درست مثل جدا کردن روغن از ظروف و ماهیتابه ها، آب داغ میتواند روغن پوست شما را نیز از بین ببرد. آب داغ همچنین خون را به سطح پوست رسانده (به همین دلیل زیر آب داغ پوستتان قرمز می شود.) و باعث اگزما و خارش می شود. از آب ولرم برای استحمام استفاده کنید و سعی کنید بیشتر از ۱۰ دقیقه زیر دوش نمانید.

۲- از صابون مناسب استفاده نمی کنید.

bar-soap-300x300

صابون ها (به خصوص صابون های قالبی) پوستتان را فقط تمیز نمی کنند، بلکه مقداری از چربی طبیعی پوستتان را از بین می برند. بله، همه ی ما دوست داریم بعد از دوش پوستمان رایحه ی توت فرنگی و میوه های استوایی داشته باشد. اما رایحه های مصنوعی به شدت پوستتان را خشک می کند. ار صابونی استفاده کنید که مرطوب کننده و بدون رایحه باشد.

 ۳- مالیدن پوست با شدت زیاد

scrubbing-shower-300x300

مالیدن پوست با خشونت باعث آسیب دیدن پوست شده و به اگزمای شدید و قرمز شدن پوست منجر می شود. وقتی از صابون خوب و آب با دمای مناسب استفاده می کنید نیازی به مالیدن شدید پوست ندارید.

از لایه بردارهای زبر و خشن نیز استفاده نکنید زیرا باعث ایاد ترک های ریزی بر روی پوست می شوند. اگر به لایه برداری احتیاج دارید از لوسیون نمک که در آب حل می شود استفاده کنید و حداکثر ۲ بار در هفته لایه برداری کنید.

۴- کف زیاد را ترجیح می دهید

صابونی که کف زیادی تولید می کند احتمالا دارای پاک کننده هایی مانند سدیم سولفات است که به پوست آسیب میزنند، استفاده از ان صابون ها یا حتی استفاده ی بیش از حد از صابون نه تنها مقرون به صرفه نیست بلکه باعث خشکی پوست نیز می شود.( در مورد شامپوها نیز از کف زیاد بپرهیزید.)

۵- استفاده از لیف کهنه

loofah-shower-300x300

قرار دادن لیف در محیط گرم و مرطوب حمام موجب ایجاد باکتری و کپک می شود پس بعد از حمام کردن لیفتان را بیرون از حمام آویزان کنید تا خشک شود. پیشنهاد می شود لیفتان را هر هفته بشویید و هر سه هفته آن را دور بیندازید (اگر لیف بو گرفت یا تغییر رنگ داد این کار را زودتر انجام دهید.)

۶- جاگذاشتن نقاطی از بدن هنگام شست و شو با آب

shower-head-300x300

احتمالا برایتان پیش آمده که هنگام خشک کردن بدنتان متوجه شده اید که مقداری صابون پشت زانو یا گوشتان جا مانده است، در این صورت صابون را پاک نکنید و آن ناحیه را دوباره با آب بشویید زیرا صابون چربی پوست را از بین می برد و اگر آن را کامل با آب نشویید چربی هایی که برای حفاظت پوستتان است را از بین می برد.

۷ – خشک کردن با شدت

bath-towels-300x300

درست مانند مالیدن، خشک کردن پوست با شدت می تواند باعث قرمزی و آسیب دیدن پوست شود. پوستتان را به آرامی با حوله پاک کنید.

۸- استفاده از مرطوب کننده ها را به تاخیر می اندازید

مرطوب کننده ی خود را در دقایق اولیه بعد از خشک کردن پوست استفاده کنید. مرطوب کننده ها ترک های ناشی از خشکی پوست را پر می کند

اشتراک گذاری در موبایل‌:
اشتراک گذاری :

نظر خود را بیان کنید