شما وقت زیادی برای شکل دادن و لاک زدن ناخن هایتان صرف می کنید اما فرصتی ندارید تا بدون لاک و رنگ به ناخن هایتان نگاه کنید و این به معنی این است که احتمالا خطوط و نقاط روی ناخن و یا رنگ عجیب آن ها را که می تواند نشانگر اتفاقات بدی در بدن شما باشد را نمی بینید.

گرچه هیچ چیزی جایگزین ویزیت کردن پزشک برای مشکلات سلامتی نمی شود اما چک کردن ناهنجاری های ناخن می تواند به شما هشدار زودهنگامی بدهد پس ناخن هایتان را پاک کرده و به نگاهی به آن ها بیاندازید.

۱- ناخن رنگ پریده:

اگر ناخن هایتان کمی بی روح به نظر میرسد احتمالا کم خونی دارید، اختلالی که با کمبود گلبول های قرمز خون شناخته می شود. کم خونی نتیجه ی فقر آهن در بدن است و باعث کمبود اکسیژن در خون می شود که پوست و بافت های بدن به خصوص بافت زیر ناخن ها را کم رنگ و بی روح می کند. حتما منابع آهن مثل سبزی ها، غلات و گوشت قرمز را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

pale-nails-329-253x300

مشکل جدی تر می تواند دیابت یا بیماری کبدی باشد، که هر دو جریان خون را دچار اختلال می کنند. اگر دیابت زود تشخیص داده شود می توان با رژیم غذایی آن را کنترل کرد. از غذاهای فرآوری شده پرهیز کرده و فیبر و سبزیجات مصرف کنید تا میزان قند خون بدن را ثابت نگه دارید. اما برای کبد حتما به پزشک مراجعه کنید.

۲- ناخن های زرد و ضخیم:

yellow-thick-329-253x300

علت زردی و ضخامت ناخن ها آلودگی قارچی است که در سطح زیر ناخن اتفاق افتاده است. درمان موضعی کمکی به بهبود نمی کند زیرا آلودگی در سطح زیر ناخن شما قرار دارد ولی پزشک شما می تواند داروهای خوراکی تجویز کند تا آلودگی را از بین ببرد.

 ۳- خطوط تیره

dark-lines-329-253x300

از خطوط قهوه ای یا مشکی رنگ زیر ناخن هرگز نباید چشم پوشید. این خطوط می توانند نشانه ی سرطان پوست باشند که باید هرچه زودتر تشخیص داده شده و درمان شود.

۴- حفره های روی ناخن

pitting-grooves-329-253x300

حفره ها و ترک های ریز روی ناخن معمولا نشانه ی پسوریازیس میباشد که این بیماری باعث به وجود آمدن نقاط قرمزرنگ در سراسر بدن می شود بیماری پوستی مزمن خودایمنی است. این بیماری هنگامی رخ می‌دهد که سیستم ایمنی بدن سیگنال‌های اشتباهی می‌فرستد. این سیگنال‌ها باعث افزایش سرعت چرخهٔ رشد سلول‌های پوست می‌شود؛ یعنی افزایش بیش از حد سلول‌های پوستی از میزان ریختن آن‌ها

۵- ناخن های شکننده و نازک

lifted-nail-329-253x300

اگر ناخن هایتان با کوچک ترین ضربه می شکند احتمالا به معنی اختلال در تیروئید شماست. این غده در گردن سوخت و ساز بدن، میزان انرژی و رشد را تنظیم می کند و کمبود هورمون تیروئید منجر به ریزش مو و ناخن های شکننده و رشد کم ناخن ها می شود. اختلال تیروئید ممکن است باعث جدا شدن و بلند شدن ناخن از روی پوستتان نیز بشود. اگر با این مشکل مواجه شدید سریعا به پزشک مراجعه کنید تا با یک آزمایش خون ساده اختلال تیروئیدتان مشخص گشته و با دارو درمان شوید.

۶- خطوط سفید

long-white-nail-329-1-253x300

خطوط سفید افقی روی ناخن میتواند نشانه ی مشکلات کلیوی یا کبدی یا کمبود پروتئین و سایر مغذی ها باشد.  البته خطوط افقیکوتاه به احتمال زیاد نشانه ی آسیب فیزیکی ناخن میباشند و بعد از چندهفته از بین میروند

۷- ناخن های کبود رنگ

blue-nail-329-253x300

اگر رنگ صورتتان کبود شود نشانه ی نرسیدن اکسیژن به شماست رنگ کبود ناخن ها نیز به همین معنی است که اکسیژن کافی به انگشتتان نمی رسد. این مشکل میتواند ناشی از بیماری های تنفسی و یا بیماری عروقی رینود (Reynaud) باشد که اختلالی نادر در رگ هاست.

ترجمه و گردآوری مطلب توسط کافه بزک

 

اشتراک گذاری در موبایل‌:
اشتراک گذاری :

۱ دیدگاه

نظر خود را بیان کنید