آکنه ی معمولی ( با نام مستعار آکنه ولگاریس ) اغلب با نام های جوش یا جوش دانه شناخته می شود. آکنه در هر جایی از بدن و در هر سنی می تواند به وجود بیاید. اگر چه معمولاً صورت و پشت بدن نوجوانان را تحت تاثیر قرار می دهد. برخی عوامل ، مانندِ بودن در سن بلوغ را نمی توان تغییر داد ، اما می توان روش هایی را برای جلوگیری از آکنه پیش رو گرفت. شما می توانید با از بین بردن عواملی که به بروز آکنه کمک می کنند ، این بیماری پوستی را مهار و کنترل کنید.

۱. صورت خود را دو بار در روز بشوئید :

یک بار شب و یک بار در طول صبح. آن هم به آرامی و با آب گرم ( نه آب داغ ). گرما منافذ پوست را باز و فرآیند پاک سازی پوست را موثر تر می کند. آب داغ برای پوست مضر است و ممکن است آن را بسوزاند.
از مناسب بودن پاک کننده تان برای پوست ، مطمئن شوید. یک محصول پاک کننده ی ضد حساسیت یا ضد آکنه انتخاب کنید. صابون های بسیار معطر و ناملایم ، اغلب بروز آکنه را شدید تر می کنند.
 در آمریکا و برخی دیگر از کشورها ، برندهای زیر برای پاک کننده ها ، بسیار عالی و معمولا به طور گسترده ای در دسترس هستند :
Cetaphil ، Dove ( مخصوص پوست های حساس ) ، پاک کننده های Neutrogena . البته برندهای زیادی وجود دارد که ممکن است کمی گران باشند ، اما بهتر و مرغوب تر. اگر امکان پرداخت هزینه ی بالاتر را دارید ، برند های بالاتر ، مانند Boscia ، Fresh ، Murad عالی هستند.

۲. دقت و مراقبت ویژه در انتخاب شوینده یا پاک کننده ی مناسب ، برای پوست های خشک یا چرب :

هر دو پوست خشک و چرب ، به مراقبت ویژه احتیاج دارند. شستن زیاد ، گاهی اوقات خیلی بد است و باید بدانید که آکنه ، توسط پوست کثیف ایجاد نمی شود. صورت خود را یک بار در صبح و یک بار در شب بشوئید. و تنها در صورتی که صورت خیلی عرق بکند و یا برای شستن آرایش ، می توانید دفعات شست و شو را زیاد کنید. شست و شوی زیاد ، می تواند آکنه را تحریک کند و در واقع آن را بدتر کند.
برای پوست خشک ، از شوینده یا صابونی که اساس چرب دارد و حاوی مرطوب کننده است ، استفاده کنید.
پوست چرب معمولاً ، به مرطوب کننده ی زیادی در محصول پاک کننده ی خود احتیاج ندارد. اگر چه باید مراقب باشید که پوست به سمت خشکی نرود. اگر بعد از شستن صورت ، احساس سفتی و کشیدگی در پوستتان کردید ، شوینده ی شما بیش از حد ناملایم و سخت است و باید عوض شود.

۳. قبل از شستن صورت ، دستانتان را بشوئید :

اگر دست های شما چرب و کثیف باشد ، به نتایج خوبی نخواهید رسید. برای بهترین نتیجه ، قبل از شستن صورتتان ، دست های خود را بشوئید. صورت را خیلی سخت مالش و شست و شو ندهید. بعضی افراد عادت دارند که با لیف صورتشان را بشویند ، اما این کار می تواند پوست را تحریک و آن را بیشتر مستعد آکنه کند. به آرامی شستن صورت با دستان ، بهترین روش است.

۴. مرطوب کردن پوست ، بعد از هر بار شست و شو :

مرطوب کردن پوست ، به اندازه ی شستن آن مهم است. شستن صورت ، پوست را از چربی و رطوبت تهی می کند و باعث می شود که برای جبران خشکی ، چربی بیشتری تولید کند. پوست شما به رطوبت نیاز دارد. با مرطوب کردن صورت بعد از هر بار شست و شو ، به پوست برای دوباره پر کردن رطوبت خود کمک کنید.

۵. انتخاب مرطوب کننده ی مناسب :

بسته به نوع پوست خود ، ممکن است مرطوب کننده های متفاوتی را انتخاب کنید و آن چه اینجا گفته می شود ، دستورالعمل های عمومی هستند ، اما پوست هر فردی متفاوت است و شما در امتحان کردن مرطوب کننده های مختلف و پیدا کردن مرطوب کننده ای که روی پوستتان بهتر جواب دهد ، مختار هستید.
پوست چرب : مرطوب کننده ای به صورت ژل ، انتخاب کنید. مرطوب کننده های ژلی معمولاً برای پوست های چرب بهتر هستند ، چون رطوبت ضروری پوست را فراهم می کنند ، بدون افراط در رطوبت رسانی.
پوست خشک : مرطوب کننده ای به صورت کرم ، انتخاب کنید. مرطوب کننده های کرمی ، سنگین تر و با دوام تر از مرطوب کننده های ژلی هستند. پزشکان معمولا این مرطوب کننده ها را برای پوست های نیازمند به چیزی کمی سنگین تر ، توصیه می کنند.

۶. لایه برداری پوست ( هفته ای یک بار ) :

لایه برداری یعنی به آرامی زدودن لایه بیرونی پوست ( یعنی روپوست ) به منظور جدا کردن پوست مرده و باز کردن منافذ. هفته ای یک بار لایه برداری ، رنگ پوست را بهتر می کند. شما می توانید این کار را با محصولات لایه بردار موجود در بازار یا با ماسک های خانگی انجام دهید.
برای بعضی افراد که آکنه دارند ، لایه برداری با ماسک های خانگی ، می تواند مشکل را بدتر کند. لایه بردارهای شیمیایی ، با پوست لطیف تر و مهربان تر هستند و بعضی از آنها می توانند روزانه استفاده شوند ( عموماً هر شب ) . AHA یک لایه بردار شیمیایی ست که پوست مرده را لایه برداری می کند ، درحالی که BHA منافذ را پاک سازی می کند. شما می توانید از یکی یا هر دوی این ها استفاده کنید.

۷. حذف و پاک کردن تمام آثار آرایش قبل از خواب :

از خوابیدن با صورت آرایش شده اجتناب کنید. اگر اهل آرایش هستید ، پاک کردن آن را قبل از خواب ، به عادت تبدیل کنید. اگر آرایش بر روی صورت شما بماند ، می تواند منافذ را ببندد و منجر به آکنه شود. قبل از آرایش ، از فونداسیون یا زیرساز غیر روغنی استفاده کنید. یا اینکه بعد از آرایش ، پودر صورت به کار ببرید. پودر صورت ، همه ی چربی و روغن آرایش یا پوست را جذب می کند. اگر شستن آرایش برایتان سخت است ، می توانید از دستمال های مرطوب پاک کننده ی پوست استفاده کنید.
کرم های ضد آفتاب را نیز باید قبل از خواب از روی پوست پاک کرد.

۸. سعی کنید صورت خود را با دستانتان لمس نکنید :

دست های شما ، محل مناسبی برای پرورش و تجمع باکتری هاست. زیرا با دست ها خیلی چیزها را لمس می کنید. لمس صورت با دستان ، هرگز! تا انتقال باکتری ها را کاهش دهید‌. باکتری کمتر روی صورت ، به کاهش جوش و آکنه کمک می کند.

۹. از اشتراک وسیله های شخصی با خواهر یا برادرتان که آکنه دارند ، اجتناب کنید :

این وسیله ها شامل : حوله ، قلم موهای آرایشی ، کیف لوازم آرایش ، کش مو و … هستند.

۱۰. رو بالشی خود را به طور مکرر بشوئید :

چربی های روی رو بالشی شما ، می تواند به وسیله ی گسترش کثیفی ، چرک و پوست های مرده ، باعث آکنه شود. حداقل هفته ای یک بار رو بالشی خود را بشوئید ، اما اگر بتوانید آن را هر روز بشوئید ، متوجه می شوید که همین نکته ، یک تفاوت بزرگ را ایجاد خواهد کرد.
سعی کنید که ۲ رو بالشی داشته باشید که آخر هفته ها تعویض کنید و مجبور نباشید یک رو بالشی را مدام خشک کنید.
از شوینده های با رایحه و ورق خشک کن ها اجتناب کنید. هر دوی این ها می تواند در بعضی افراد موجب آکنه شود.

۱۱. به موهای خود توجه کافی داشته باشید ، خصوصاً اگر پوستتان چرب است :

چگونگی رفتار شما با موهایتان ، می تواند تاثیر مهمی روی آکنه تان بگذارد ، خصوصاً اطراف پیشانی.
پوست سر ، برای محافظت و درخشندگی موها ، به طور طبیعی چربی ترشح می کند. اما چربی زیاد پوست سر و اطراف آن ، می تواند برای پوست خطرناک باشد. برای همین ، موهایتان را یک روز در میان بشوئید. سعی کنید بین سلامتی موها و سلامتی پوست ، تعادل برقرار کنید.

۱۲. مراقب میزان استعمال و استفاده ی خود از محصولات مو باشید :

ژل ها ، موس ها و اسپری ها می تواند به منافذ پوست صورت نفوذ و آنها را مسدود کند و باعث ایجاد جوش شود. در مورد میزان استفاده ی خود از این محصولات آرایشی مو ، دقت کنید ، خصوصاً اگر اطراف پیشانی تان جوش دارید.

۱۳. از قرارگیری مستقیم زیر آفتاب خودداری کنید :

زیاد قرار گرفتن در معرض نور خورشید ، می تواند برای پوست مضر باشد. شما شاید قبلاً می دانستید که نور خورشید می تواند باعث ایجاد سرطان شود ، اما آیا می دانستید که می تواند آکنه را تشدید کند؟
وقتی بیرون می روید یا زیر آفتاب برای مدت طولانی منتظر هستید ، زدن برخی ضد آفتاب های غیر جوش زا ، به خنثی کردن پرتوهای مضر نور خورشید کمک خواهد کرد. غیر جوش زا یعنی اینکه کرم ضد آفتاب ، منافذ پوست شما را مسدود نمی کند. سعی کنید یک کلاه لبه دار روی سر بگذارید.

ترجمه و گردآوری مطلب توسط کافه بزک
اشتراک گذاری در موبایل‌:
اشتراک گذاری :

نظر خود را بیان کنید