حتی اگر با موهای فر فنریِ براق و دلربا متولد نشده اید ، می توانید با روش هایی برای یک یا دو روز موهایتان را فر کرده و لذت ببرید. از ابزارهای حرارتی مثل بابلیس یا اتو مو برای ایجاد فرهای تمیز و واضح استفاده کنید. با استفاده از بیگودی های حرارتی نیز می توانید موها را فر کنید.

18-04-14-17-52-10-674_deco۱. بابلیس را گرم کنید.

بیشتر بابلیس ها قبل از استفاده بین ۱ تا ۵ دقیقه زمان نیاز دارند تا گرم شوند. اگر سعی کنید که موها را با بابلیس قبل از رسیدن به دمای مناسب ، فر کنید ، فر موها دوامی نخواهد داشت.
? بعضی بابلیس ها تنظیمات مختلفی دارند که می توانید هر کدام را امتحان کنید تا بهترین نتیجه را بدست آورید. سعی کنید بابلیس را در کمترین دمای ممکن قرار دهید تا آسیب کمتری به موهایتان برسد. به دنبال بابلیس هایی باشید که روی جعبه ی آنها ذکر شده ” بدون آسیب ” یا ” بی ضرر “.
? یک راهنمایی خوب ؛ دمای °۳۲۰ فارنهایت ( °۱۶۰ سانتی گراد ) برای موهای نازک ، دمای °۴۳۰ فارنهایت ( °۲۲۰ سانتی گراد ) برای موهای ضخیم مناسب است.

18-04-14-17-52-40-940_deco۲. اطمینان حاصل کنید که موها کاملا خشک شده باشند.

قرار دادن بابلیس داغ بر روی موهای مرطوب می تواند آسیب جدی به آنها برساند – نه به این دلیل که بابلیس خیلی گرم است ، بلکه به خاطر تبدیل شدن آب به بخار یا همان فرآیند تبخیر. همچنین موی مرطوب شکننده تر از موی خشک است و همین ویژگی ، آن را بیشتر مستعد آسیب دیدن از حرارت می کند. ایمن کار کنید و ابتدا موهای خود را با سشوار کاملا خشک نمایید. ( صبور باشید. بسته به ضخامت و حجم موها ، عمل خشک کردن ممکن است زمان بر باشد. اگر می خواهید آسیب کمتری در اثر حرارت به موها وارد شود، باید دمای سشوار را کم کنید و با این کار عمل خشک کردن طولانی می شود و در نتیجه باید صبور باشید. به هر حال ، اگر استفاده از سشوار بهترین گزینه برای شماست ، سعی کنید آن را روی دمای متوسط رو به سرد تنظیم کنید. )
? اگر مطمئن نیستید که موهایتان کاملا خشک شده است یا نه ، سشوار را روی دمای “سردِ فوری” یا همان “cold shot” تنظیم کنید و آن را روی تمام سر بگیرید. باد سرد باعث می شود که قطرات آب روی موها سرد شده و شما این سردی را حس کرده و نقاط خیس موها را تشخیص دهید.

18-04-14-17-53-12-674_deco۳. همچنان که بابلیس در حال گرم شدن است ، موها را برس زده و گره ها را باز کنید.

از پایین موهای خود شروع کنید و چند اینچ و یا چند سانتی متر از پایین موها را برس بزنید ، و به این ترتیب راه را برای راحت برس زدن قسمت های بالاتر باز کنید. این روش باعث کاهش آسیب به موها مانند موخوره ، ریزش و غیره می‌شود.

18-04-14-17-53-41-368_deco۴. از اسپری محافظ حرارت مو استفاده کنید.

اگر دائماً از ابزارهای حرارتی برای فرم و استایل دادن به موهایتان استفاده می‌کنید ، واقعا مهم است که از اسپری محافظ حرارت مو استفاده کنید. استفاده از این اسپری موها را از آسیب ناشی از قرار گرفتن در معرض دماهای بالا محافظت کرده و از ایجاد ظاهر خشک و وز شدن موها جلوگیری می‌کند. در اسپری زدن خساست به خرج نداده و تمام موها را راحت اسپری کنید.
? اسپری محافظ حرارت مو در اغلب داروخانه ها و فروشگاه های لوازم آرایشی موجود است‌.

18-04-14-17-54-09-410_deco۵. موها را از وسط به دو بخش تقسیم کنید.

چنان چه موهای نازک و کم پشت دارید ، اگر با بخش های کوچک و کم حجم کار کنید ، نتیجه ی بهتری می گیرید. با بخش بندی موها ، می توانید اطمینان حاصل کنید که همه ی موها را فر کرده و یک استایل فر یکنواخت و یکدست ایجاد کرده اید. بخش هایی که ایجاد می کنید کمی کوچکتر از قطر بابلیس باشد.
? قسمت های بالایی موها را جدا کرده و با سنجاق یا گیره ی مو در بالای سر نگه دارید. با انگشت شست خود ، همه ی موهایی را که بالای گوش ها و روی گوش ها قرار دارد بردارید و آنها را بالای سر گیره بزنید.
? موهای قسمت های پایین سر را که فر کردید ، بخش هایی از موهای بالای سر را آزاد کرده و مابقی را دوباره گیره بزنید. به این ترتیب پیش بروید تا همه ی موها را فر کنید.
? به یاد داشته باشید که استفاده از بخش های بزرگتر مو باعث ایجاد فرهای درشت تر و آزاد تر و شُل تر می شود ، در حالی که استفاده از بخش های کوچکتر مو ، باعث ایجاد فرهای ریز تر و تنگ تر و سفت تر می شود.

۶. فر کردن را شروع کنید.

با توجه به اینکه تمام کارهای مقدماتی را انجام داده اید ، اکنون موهایتان برای فر کردن آماده است. با برداشتن بخش کوچکی از مو شروع کنید و آن را به دور بابلیس بپیچید ، بسته به نوع بابلیس از نوک موها یا بالای موها شروع به پیچاندن کنید :
? بعضی از بابلیس ها ، نزدیک دسته شان گیره دارند. اگر از این نوع بابلیس ها استفاده می کنید ، گیره را باز کنید و نوک موها را در انتهای پایینی لوله ی بابلیس ، یعنی نزدیک دسته قرار دهید ، سپس گیره را ببندید. اکنون می توانید کل آن بخش از مو را که جدا کرده اید ، دور میله ی بابلیس قرار دهید ، یعنی میله را به دور موها رول کنید و به سمت ریشه ها بروید. برای جلوگیری از سوختن پوست کف سر ، رول کردن را در نزدیکی ۱ تا ۱/۵ سانتی متر از ریشه ی موها متوقف کنید.
? نوع دیگر بابلیس ها ، بابلیس های بدون گیره یا در اصطلاح “عصایی” هستند. میله ی این نوع بابلیس ها را باید در بالای موها قرار داد و از دستان خود برای پیچاندن موها به دور میله کمک گرفت ، از انتها به سمت نوک موها. با توجه به اینکه این بابلیس ها گیره ندارند ، خودتان باید نوک موها را با دست نگه دارید. برخی بابلیس های عصایی دارای دستکش ایمنی هستند که هنگام کار بپوشید و به این ترتیب از سوختن دست جلوگیری کنید.

18-04-14-17-54-43-151_deco۷. بعد از رول کردن موها ، بابلیس را چند ثانیه ثابت نگه دارید.

بعد از پیچاندن موها به دور میله ی بابلیس ، نیاز است تا چند ثانیه ای منتظر ماند ، تا موها گرم شده و فر شوند. این انتظار تقریبا ۱۰ ثانیه طول می کشد ، ولی برای هر نوع بابلیس و درجه حرارتی که دارد می تواند متفاوت باشد.
? چندین بار امتحان کنید تا مدت زمان لازم برای فر مد نظرتان را پیدا کنید ، اما حتما توجه داشته باشید که از ثانیه های کمتر شروع کرده تا از سوختن موهایتان جلوگیری کنید.
? بعد از ۱۰ ثانیه ، موهایتان را از بابلیس آزاد کنید. اگر موهایتان هنوز کمی صاف است ، مو را در همان حالت پیچ خورده تا کرده و سنجاق بزنید. بعد از سرد شدن مو ، سنجاق را باز کنید.

18-04-14-17-55-09-021_deco۸. دسته موی بعدی را فر کنید.

اگر از اولین دسته موی فر شده تان راضی هستید ، سراغ دسته موی بعدی بروید و مشابه مرحله ی قبل را انجام دهید.
? برای رسیدن به ظاهر یکنواخت و یکدست ، همه ی موها را در یک جهت به دور بابلیس بپیچید.
? فر های متناوبِ هم جهت ، ظاهر طبیعی تری را ایجاد می کنند.

18-04-14-17-55-34-541_deco۹. فر موهایتان را شُل و آزاد کنید ( اختیاری ).

اگر می خواهید موهایتان لطیف تر و آزاد تر دیده شود ، چندین بار انگشتان خود را مانند شانه بین موهایتان حرکت دهید ، این کار باعث می شود که پیچش موها خفیف تر شده و آزاد تر شوند. سر را به طرف پایین خم و موها را وارونه کنید و انگشتان را بین موها برده و مانند شانه آنها را جدا و آزاد کنید.
? بعد از اینکه موها را فر کردید ، آنها را برس نزنید. استفاده از برس ، فرِ موها را بیش از حد آزاد و شُل می کند و حالت آنها را از بین می برد.
? اگر موهایتان را برس بزنید ، بیشتر از اینکه فر به نظر برسند ، مجعد و موج دار به نظر خواهند رسید ، که در نوع خودش می تواند استایل زیبایی باشد.

18-04-14-17-55-57-668_deco۱۰. با اسپری مو ، موهای فر خود را تثبیت کنید ( اختیاری ).

اگر موهایتان را صاف کرده اید و خواستار حفظ صافی آنها هستید ، یا نگران این هستید که موهای فر کرده تان در طول روز وز شده یا صاف شود و حالت خود را از دست دهد ، می توانید از اسپری مو برای تثبیت موها استفاده کنید. اگر فرهای سفت تر و تنگ تر می خواهید ، هر دسته مو را که فر می کنید ، در همان لحظه اسپری بزنید. اما اگر یک استایل فر شُل و آزاد و باز می خواهید ، همه ی موها را فر کرده و به آنها کمی استراحت بدهید و سپس کل موها را با هم اسپری بزنید.
? اسپری مویی را انتخاب کنید که موهایتان را سفت و شق نکند و در موها احساس خش خش و قرچ قرچ نکنید. قوطی اسپری را در فاصله ی ۳۰/۵ سانتی متر – ۳۵/۵ سانتی متری سر خود نگه دارید و به طور مساوی به همه ی موها اسپری کنید. مراقب باشید که بیش از حد اسپری اعمال نکنید.
? هرگز در حالی که موها به دور بابلیس پیچیده شده اند ، از اسپری مو استفاده نکنید. ترکیب گرمای بابلیس و الکلی که در اسپری مو وجود دارد ، موها را می سوزاند.
? با این حال ، اگر موهایتان نرم و لَخت است ، برای اینکه فر های با دوام تری داشته باشید ، قبل از رول کردن هر بخش به دور بابلیس ، می توانید اسپری مو بزنید.

اشتراک گذاری در موبایل‌:
اشتراک گذاری :

نظر خود را بیان کنید