احتمالا اگر با پدیده ی رگ های عنکبوتی یا همان رگه های ریز قرمز و بنفش در زیرپوسستان مواجه شده اید و از اینکه در سنین جوانی بر روی پوستتان ظاهر شده اند وحشت زده شده اید باید بدانید که این رگ ها فقط در دوران پیری پدیدار نمیشوند. این پدیده در دهه ی سی، بیست و یا حتی در دوران نوجوانی نیز بسیار شایع است.

بالا رفتن سن فقط یک فاکتور برای در معرض قرار گرفتن رگ های عنکبوتی است. حاملگی، ژنتیک، نور آفتاب، اضافه وزن، رگ های واریسی و استفاده از استروئیدها می تواند منجر به ایجاد این رگ ها شود. زنانی که با شدت بالا ورزش می کنند و یا مدت طولانی سرپا می ایستند نیز در معرض ریسک هستند. هرچیزی که بر سیستم عروقی شما فشار بیاورد می تواند منجر به پدید آمدن این رگ ها شود.

خوشبختانه رگ های عنکبوتی هیچ تاثیر منفی بر سلامتی شما ندارند و لزومی برای از بین بردن این رگ های بی خطر وجود ندارد گرچه خود به خود نیز از بین نمی روند و ممکن است به مرور زمان بدتر شوند ولی اگر وجود آن ها زیر پوستتان شما را آزار می دهد. سه درمان زیر را به شما معرفی می کنیم.

۱- برنزه کردن

از انجایی که رگ ها زیر پوست نازک و روشن بیشتر دیده می شوند. پوشاندن آن ها با مواد آرایشی و یا برنزه کردن پوست ساده ترین و ارزان ترین راه است. هرچند برنزه کردن طبیعی با نور خورشید ممکن است آن ها رو بپوشاند و لی ممکن است موجب ایجاد رگ های بیشتر شود.

۲- لیزردرمانی

در این پروسه یک اشعه ی لیزر رگه های ریز زیر پوست را خشک کرده و آن ها را جذب بافت های بدن می کند. این متد کم خطر است و معمولا اولین پیشنهاد درمانی متخصصین است

۳-اسکلوتراپی

این روش معمولا به عنوان دومین انتخاب میباشد زیرا هجومی تر است. در این متد درمانی پزشک مایعی به رگ های شما تزریق می کند. اسکلوتراپی برای رگ های بزرگ و کسانی که رگ های واریسی نیز دارند موثرتر است.

هر کدام از متدهای درمانی که انتخاب می کنید مطمئن شوید که پزشک شما یک متخصص پوست و یا جراح پلاستیک معتبر است. در لیزردرمانی و اسکلروتراپی بعد از ۲۴ ساعت میتوانید فعالیت های روزانه خود را انجام دهید و چون این درمان جز درمان های زیبایی محسوب می شود معمولا تحت پوشش شرکت های بیمه نمی شود.

و در آخر این که یادتان باشد هیچ درمانی دائمی نیست  و به مرور زمان دوباره رگ های عنکبوتی را مشاهده خواهید کرد. انها قسمتی از زندگی شما می باشند گرچه می توانید با استفاده از ضدآفتاب، پرهیز از استادن طولانی مدت و نپوشیدن ساپورت و جوراب شلواری تا حدی روند شکل گیری آن ها را کند کنید.

ترجمه و گردآوری مطلب توسط کافه بزک
اشتراک گذاری در موبایل‌:
اشتراک گذاری :

نظر خود را بیان کنید