کانتورینگ کردن چهره ، کمک می کند بخش هایی را در صورتتان تغییر دهید. مثلاً گونه هایتان را برجسته و بینی و چانه تان را باریک تر نشان دهید. کانتورینگ تکنیکی است که توسط آرایشگرهای مشهور باب شده است ، اما شما نیز می توانید با محصولات و ابزارهای مناسب و صحیح ، خودتان به آسانی آن را انجام دهید. باید دقت داشته باشید که برای رسیدن به یک چهره ی بی عیب و نقص و طبیعی ، باید رنگ ها به خوبی فیت شوند.

مرحله ی اول : تهیه ی محصولات مناسب

۱. با فونداسیون هم رنگ پوستتان شروع کنید ؛ استفاده از فونداسیونی که عیناً هم رنگ پوستتان ( یا نزدیک به رنگ پوستتان ) است ، تُن رنگ پوست را یکدست می کند و پایه ای را فراهم می کند که شما بتوانید با استفاده از روشن ترین و تیره ترین سایه ها کانتورینگ کنید. کانتورینگ صورت بدون فونداسیون اولیه ، خیلی مشکل است ، چون تُن رنگ پوست یکدست نیست و صورتتان در پایان کار ، ممکن است به جای صاف و بی نقص بودن ، تکه تکه و غیر یکدست به نظر برسد.

از فونداسیونی استفاده کنید که هم جنس سایر محصولاتی باشد که می خواهید استفاده کنید. مثلاً همه ی محصولاتتان به صورت کرم باشند یا همه به صورت پودر ، که بهتر با هم میکس شوند. در صورت هم جنس نبودن ، با هم خوب فیت نمی شوند و به اصطلاح ، آرایش کیکی به نظر می رسد.
اگر در تشخیص نتیجه ی نهایی رنگ محصول روی پوستتان ، دچار مشکل می شوید ، سعی کنید فونداسیون را روی گردن خود تست کنید و آنها را با هم مَچ کنید. پوست گردن ، کمی روشن تر از پوست صورت است و تطابق فونداسیون با رنگ پوست گردن ، شما را مطمئن خواهد کرد که در پایان آرایش تان ، تیره به نظر نخواهید رسید.

۲. فونداسیونی کمی روشن تر از پوستتان انتخاب کنید ؛ کانتورینگ چهره ، شامل هایلایت ( روشن کردن ) قسمت هایی از صورت که می خواهید برجسته شود و تیره کردن قسمت هایی که می خواهید برجسته نباشد ، است. برای هایلایت ، شما پالت فونداسیونی نیاز دارید که دارای رنگی دو درجه روشن تر از فونداسیون پایه ای که انتخاب کردید ، باشد.

فونداسیون انتخابی برای هایلایت ، از دو درجه ، روشن تر نباشد. در غیر این صورت آرایشتان طبیعی به نظر نخواهد رسید.
می توانید از یک کانسیلر روشن یا سایه چشم روشن ، برای این قسمت از کانتورینگ با فونداسیون استفاده کنید.

۳. فونداسیونی کمی تیره تر از پوستتان انتخاب کنید ؛ تُن تیره تر برای تیره کردن قسمت هایی از صورتتان استفاده خواهد شد که می خواهید آن را از مرکز توجه دور کنید و به عبارتی کم رنگ و محو شود. شما باید با ترفندی سایه ایجاد کنید که گونه هایتان برجسته تر و چانه تان باریک تر به نظر آید.

فونداسیون انتخابی برای این مرحله نسبت به فونداسیون پایه ، بیشتر از دو درجه ، تیره نباشد ، چون آرایشتان طبیعی به نظر نخواهد رسید.
از سایه ی چشم برنزه و تیره یا کانسیلر تیره نیز می توان به جای فونداسیون کانتورینگ این قسمت استفاده کرد. فقط به خاطر داشته باشید که همه ی محصولاتتان کرم یا همه پودر باشند. کرم را با پودر میکس نکنید.

۴. یک براش ( قلم مو ) خوب انتخاب کنید ؛ از آن جایی که صورتتان با چندین رنگ فونداسیون پوشش داده خواهد شد ، انتخاب یک براش مناسب مهم است. اگر رنگ های مختلف خوب فیت نشوند ، آرایش تان غیر طبیعی به نظر خواهد رسید. شما یک براش فونداسیون نسبتاً بزرگ و پُر پشت می خواهید. براشی با موهای طبیعی تهیه کنید تا در پایان چهره ای لطیف و نرم به جای بگذارد.

اگر براش ندارید ، بهترین چیز بعد از براش ، استفاده از انگشتان است. گرمای انگشتان کمک خواهد کرد که آرایش به آرامی روی صورتتان بنشیند. این کار خصوصا وقتی که با کرم کار می کنید ، بسیار کارآمد است.

مرحله ی دوم : کانتورینگ صورت

۱. بهتر است که موهای خود را به عقب زده و از روی صورتتان دور کنید. محدوده ی کانتورینگ به خط رویش مو در بالای پیشانی می رسد و از شقیقه ها و پایین دو طرف صورت عبور می کند. موهایتان را از صورتتان دور کنید ، تا مزاحم کارتان نشود و ببینید که چه انجام می دهید‌.

۲. چهره ی خود را آماده کنید ؛ وقتی که کانتورینگ می کنید ، لازم است که با یک چهره ی بدون آرایش شروع کنید. بنابراین کل آرایش خود را پاک کنید و صورتتان را بشوئید و با یک حوله به آرامی خشک کنید.

اگر لازم به جدا کردن پوست مرده ی صورت بود ، لایه برداری کنید و سپس مرطوب کننده بزنید. قبل از اینکه آرایش را شروع کنید ، اجازه دهید تا پوستتان چند دقیقه با مرطوب کننده رطوبت رسانی شود.
آماده سازی صورت ضروری ست ، اگر پایان کاری صحیح و بی عیب و نقص می خواهید. اگر آماده سازی را انجام ندهید و مشکلات را رفع نکنید ، در پایان صرفاً آرایشی لکه دار و در ظاهر کثیف خواهید داشت.

۳. فونداسیون هم رنگ پوست صورتتان را به صورت بزنید. از انگشتان یا یک براش فونداسیون برای زدن یک لایه ی نازکِ فونداسیون در همه جای صورتتان استفاده کنید ، تا بالای پیشانی و زیر چانه ی خود.
از براش مناسب یا انگشتان برای زدن فونداسیون به زیر چانه و اطراف گردن استفاده کنید ، تا صورت و گردن هم رنگ شوند و خطی وجود نداشته باشد که این دو را از هم جدا کند.

ممکن است بخواهید برای این مرحله از کانسیلر نیز استفاده کنید. بر روی زیر چشم ها و هر لکه ی دیگری تمرکز کنید.

۴. فونداسیون روشن را برای هایلایت به کار ببرید ؛ برای پیدا کردن قسمت هایی که باید هایلایت شوند ، زیر چراغی در یک اتاق روشن بایستید و ببینید نور کدام قسمت ها را روشن کرده است. این قسمت ها ، جاهایی هستند که باید با فونداسیون روشن ، هایلایت شوند.

مرکز پیشانی
طول خطوط و چین و چروک پیشانی
طول پُل بینی
مرکز گونه ها ( با لبخند زدن ، مرکز گونه ها را پیدا کنید )
کمان کوپید ( قوس دو بخشی لب بالایی ، بخشی بین بینی و لب بالایی )
مرکز چانه

۵. فونداسیون تیره را به کار ببرید ؛ از پیشانی شروع کنید ، بعد زیر استخوان گونه و سپس از نزدیک گوش تا چانه پایین بروید.
قسمت هایی در صورتتان وجود دارد که با تابیدن نور اتاق ، سایه می افتد. این قسمت ها جاهایی هستند که باید با فونداسیون تیره ، کانتور شوند.

درست زیر خط رویش مو در بالای پیشانی
سمت راست و چپ پیشانی ، نزدیک خط رویش مو در این قسمت ها
دو طرف بینی
قسمت گود افتاده پایین گونه ها ( زیر استخوان گونه )
در طول استخوان فک در دو طرف ، از گوش تا چانه

۶. فونداسیون را به خوبی پخش و فیت کنید ؛ از انگشتان یا براش فونداسیون برای فیت کردن رنگ ها استفاده کنید. مراقب باشید که رنگ ها زیاد به اطراف پخش نشوند و در همان منطقه ای که به کار برده شده اند بمانند.

مطمئن شوید که لبه ها و کناره ها به خوبی فیت شدند و تقسیم بندی تیزی بین فونداسیون روشن و تیره وجود نداشته باشد.

مرحله ی سوم : اعمال تغییرات نهایی

۱. اضافه کردن هایلایتر
اگر می خواهید که قسمت های هایلایت شده برجسته تر شوند ، هایلایتر به کار ببرید. کرم هایلایتر کمی زرق و برق دار است و بنابراین بیشتر از فونداسیون معمولی ، روشن می کند. کرم هایلایتر را دقیقاً در قسمت هایی که فونداسیون روشن زده اید ، به کار ببرید.

۲. افزودن کمی سرخی به صورت
اگر احساس می کنید که صورت شما بدون مقداری رنگ صورتی ، کمی رنگ پریده به نظر می رسد ، در مرکز گونه ها رژ گونه ی صورتی بزنید. دقت کنید که رژ گونه با سایر رنگ های روی صورتتان به خوبی فیت شود.

۳. استفاده از پودر مات کننده و فیکساتور
پودر فیکساتور زمانی که محصولاتتان به صورت کرم هستند ، مفید است و کمک می کند که آرایشتان ماندگاری بیشتری داشته باشد و ماسیده نشود. با یک براش مناسب یک لایه نازک از فیکساتور را همه جای صورتتان بزنید.

۴. به کار بردن براق کننده
اگر قصد دارید که بیرون شهر بروید ، براق کننده بزنید و بدرخشید. یک پودر براق و شفاف انتخاب کنید و یک لایه نازک از آن را روی صورت بزنید. بیشتر روی مناطقی که هایلایت شده به کار ببرید. کمی هم به گردن و قفسه ی سینه بزنید.

۵. در پایان چشم ها و لب را آرایش کنید ؛ قبل از آرایش چشم ها و لب ، مطمئن شوید که رنگ های فونداسیونتان ، به خوبی فیت شدند.
کانتورینگ یک آرایش سنگین است و بنابراین بهتر است که شما یک آرایش چشم سنگین با آرایش لب ساده و یا یک آرایش چشم ساده با آرایش لب سنگین داشته باشید. ولی هر دو سنگین نه!

ترجمه و گردآوری مطلب توسط کافه بزک
اشتراک گذاری در موبایل‌:
اشتراک گذاری :

نظر خود را بیان کنید